صادق لاریجانی از نجف تا قوه قضاییه – بخش دوم

انتصاب شیخ صادق لاریجانی به عنوان عالیترین مقام قضایی ایران در همین گام ابتدایی با تعویق همراه شد. او که از شش ماه پیش برای عهده گرفتن این سمت در دفتر رییس قوه قضایی مشق ریاست می کرده ، قرار بود روز شنبه رسما جانشین هاشمی شاهرودی شود.

انتصاب لاریجانی از همان ابتدا با حرف و حدیث هایی همراه بود. وقتی بهمن ماه از آغاز تمرین ریاست وی در ساختمان پل رومی خبر دادند ، برخی آن را شایعه دانستند چرا که حضور دو برادر در راس دو قوه از سه قوه کشور بدعتی دانستند که تاکنون در ایران روی نداده بود. برخی نیز همسویی احمد خاتمی با رهبری را دلیل کافی برای انتصاب او به این سمت می دانستند.

با این حال در روزهای منتهی به انتخابات تایید شد که صادق لاریجانی رییس بعدی قوه قضاییه است.

در این میان وقایع بعد از انتخابات و عملکرد قوه قضاییه زمینه ساز خبرهای جدیدی شد. اولین بار سایت سلام که به روحانیون مبارز نزدیک است نوشت که آيت الله وحيد خراساني از مراجع تقلید ، خطاب به صادق لاريجاني گفته  با پذيرش رياست قوه قضاييه ، آخرت خود را از دست مي‌دهي .

صادق لاریجانی داماد این آیت الله است و طبیعی است که برای عهده دار شدن چنین سمتی با پدر همسرش که در سالهای اخیر از برعهده گرفتن سمت های دولتی خودداری کرده ، مشورت بخواهد.

ده روز بعد این خبر از سوی رسانه های نزدیک به دولت احمدی نژاد تکذیب شد.

اما اوضاع قوه قضاییه چگونه است که یک مرجع داماد خود را از عهده داری سکان آن برحذر داشته ؟

محمد سیف زاده ، حقوقدان و وکیل دادگستری در تهران اوضاع این روزهای قوه قضاییه را اینچنین شرح می دهد:

صادق لاریجانی این روزها البته مخالفانی هم دارد. رییس قوه قضاییه باید مجتهد و دارای سابقه قضایی باشد. این درحالی است که در تمام مکاتبات رسمی ماه های اخیر وی با عنوان مذهبی حجت الاسلام شناخته می شده و در هفته های اخیر رسانه های دولتی او را آیت الله معرفی کرده اند. همین مساله باعث شده که مخالفانی در حوزه علمیه قم داشته باشد که که سن و سواد او را برای قاضی‌القضاتی کم بدانند. در این میان جامعه حقوقدانان نیز به این انتصاب اشکال وارد می دانند.

رمضان حاجی مشهدی ، حقوقدان در این مورد معتقد است:

نعمت احمدی حقوقدان در تهران هم لاریجانی را ناتوان در سمت جدید می داند و اظهار می دارد:

با این حال در هفته اخیر موج سبز آزادی خبری جدید منتشر کرد که با توجه به موانع موجود ، شاید نظر رهبر برای انتصاب لاریجانی تغییر کند. دلیل این موضوع به موضع گیری صادق لاریجانی به عنوان یکی از فقه های شورای نگهبان در قبال انتخابات ربط داشت. لاریجانی از جمله اعضای شورای دوازده نفره شورای نگهبان بوده که به دلیل اعتقاد به تقلبات گسترده ، تایید این انتخابات نبود.

قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور در روزهای اخیر فاش کرده که لاریجانی بر لزوم تعیین تکلیف همه بازداشتی‌ها پیش از حضور رسمی او در قوه قضاییه تاکید دارد و این مساله را از رهبری درخواست کرده است.  این درخواست در حالی مطرح شده که دو روز قبل گروهی از قضات دادگستری استان تهران اعتراض شدید اللحنی به وضع قوه قضاییه مطرح کرده اند. شاید به همین دلیل است که موج سبز گزارش داده ،  صادق لاریجانی در اولین گام ، عزل مرتضوی و حلقه وابسته به او را به عنوان یک شرط برای حضور در دستگاه قضایی مطرح کرده است.

روز جمعه اعلام شد که مراسم معارفه لاریجانی در روز شنبه برگزار نمی شود و این مراسم به وقت دیگری موکول شده . این موضوع هرچند بر شایعات دامن می زند ، اما همچنان از لاریجانی به عنوان رییس بعدی قوه قضاییه نام برده می شود. موضوعی که رمضان حاجی مشهدی در واکنش به آن ، امیدوار است صادق لاریجانی به اصلاح برخی اشکالات قوه قضاییه و بخصوص وقایع و دادگاه اخیر بپردازد.

2 دیدگاه برای «صادق لاریجانی از نجف تا قوه قضاییه – بخش دوم»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *